Kako deluje vaša spletna stran na mobilnih napravah – Preverite sami v 5 minutah
Redno preverjajte delovanje vaše spletne strani na različnih mobilnih napravah in brskalnikih, da se prepričate, da je uporabniška izkušnja dosledna in brez težav. V današnjem svetu, kjer večina ljudi dostopa do spletnih strani prek mobilnih naprav, je ključnega pomena, da vaša spletna stran deluje optimalno tudi na pametnih telefonih in tablicah. Če vaša stran ni prilagojena mobilnim napravam, lahko izgubljate potencialne stranke.
Toda kako hitro ugotoviti, ali vaša spletna stran dobro deluje na mobilnih napravah? To lahko preverite tudi sami v le nekaj minutah.
Preverite prikaz spletne strani na mobilnih napravah
Prvi korak je, da preprosto obiščete svojo spletno stran na različnih mobilnih napravah. Vzemite svoj pametni telefon in obiščite vašo spletno stran. Bodite pozorni na 3 vidike.
2.) Kako hitro se stran naloži?
Strani, ki se nalagajo več kot 3 sekunde, izgubijo veliko obiskovalcev. Če opazite, da nalaganje traja dlje, razmislite o optimizaciji slik, zmanjšanju uporabe »težkih« animacij in poenostavitvi kode.
3.) Ali je vsebina vidna brez povečevanja?
Preverite, ali se tekst in slike pravilno prilegajo zaslonu. Če morate povečati, da preberete vsebino, ali če se določeni elementi ne prikažejo pravilno, stran očitno ni ustrezno prilagojena za mobilne naprave.
4.) Kako uporabni so meniji in gumbi?
Pritisnite na menije, gumbe in povezave. Ali so dovolj veliki, da jih lahko udobno pritisnete s prstom? Majhni ali pretesno postavljeni gumbi lahko povzročijo frustracije uporabnikov.
Uporabite orodja za analizo »mobilne prijaznosti« spletne strani
Obstaja veliko ponudnikov, ki nudijo brezplačno orodje za testiranje, ali je vaša spletna stran prilagojena mobilnim napravam. V spletni brskalnik vpišite: « Mobile-Friendly Test« in lahko boste izbirali med kar nekaj ponudniki, kjer lahko brezplačno preverite kakšna je situacija vaše spletne strani. V iskalno polje vnesite URL svoje spletne strani in izbrano orodje bo v nekaj sekundah analiziralo vašo stran in vam podalo poročilo, kjer bo jasno označeno, če obstajajo težave, ki bi lahko vplivale na uporabniško izkušnjo. Seveda vsa ta poročila jemljite tudi z rezervo.
Preverite hitrost nalaganja spletne strani na mobilnih napravah
Hitrost nalaganja je ključni faktor za mobilne uporabnike. Če se vaša spletna stran nalaga počasi, obstaja velika verjetnost, da bodo uporabniki stran zapustili še preden se naloži v celoti. Orodje, kot je tole, vam omogoča, da preverite hitrost nalaganja tako na mobilnih kot na namiznih napravah.
Tukaj so hitri nasveti za izboljšanje hitrosti nalaganja:
1.) Optimizirajte slike, saj velike slike lahko drastično upočasnijo nalaganje strani. Prepričajte se, da so slike optimizirane za splet in da uporabljate pravilne formate (npr. JPEG za fotografije in PNG za grafike z manj barvami).
2.) Zmanjšajte uporabo vtičnikov, saj vsak vtičnik na vaši strani lahko podaljša čas nalaganja. Preglejte, katere vtičnike resnično potrebujete.
3.) Uporabite predpomnjenje, ker omogoča hitrejše nalaganje strani za obiskovalce, ki se vračajo, saj se del vsebine shrani lokalno na njihovi napravi.
Simulirajte mobilno napravo v brskalniku
Če nimate različnih mobilnih naprav na voljo, lahko uporabite orodja za razvijalce, ki so vključena v večino sodobnih spletnih brskalnikov, kot je Google Chrome. S tem lahko simulirate prikaz strani na različnih napravah.
Tukaj je, kako to naredite v Google Chromu:
Odprite svojo spletno stran v brskalniku.
Pritisnite desni gumb miške in izberite “Preglej” ali pritisnite Ctrl+Shift+I (na Windows) ali Cmd+Option+I (na Macu).
Ko se odpre konzola za razvijalce, pritisnite ikono, ki izgleda kot mobilni telefon in tablica (ponavadi se nahaja v zgornjem levem kotu konzole). S tem preklopite v mobilni pogled.
Zgoraj izberite različne naprave (npr. iPhone, Galaxy itd.) in preverite, kako se vaša stran prikaže na njih.
Testirajte interakcijo in uporabniško izkušnjo
Na koncu, najpomembnejši del mobilne optimizacije je uporabniška izkušnja. Poleg tehničnih vidikov je pomembno, da preverite, kako se obiskovalci gibljejo po strani. Postavite se v vlogo uporabnika in poskusite opraviti nekaj običajnih nalog, kot so:
- iskanje informacij (ali je iskalnik strani viden in enostaven za uporabo?),
- izpolnjevanje obrazcev (ali so polja dovolj velika in jasno označena?),
- dodajanje izdelkov v košarico in oddaja naročila (če gre za spletno trgovino).
! Če je katera od teh nalog težavna ali počasna, je to znak, da vaša stran potrebuje optimizacijo za mobilne naprave.
Primer in naša pomoč pri optimizaciji
Pred kratkim smo sodelovali s podjetjem iz Ljubljane, ki je imelo težave z nizko obiskanostjo mobilnih uporabnikov. Njihova spletna stran se je na pametnih telefonih nalagala počasneje od povprečja, navigacija pa je bila zapletena. Po pregledu smo ugotovili, da so slike prevelike, gumbe je bilo težko pritisniti, poleg tega pa ni bilo jasnih pozivov k akciji (CTA).
Po optimizaciji, ki je vključevala zmanjšanje velikosti slik, prilagoditev dizajna za boljšo uporabniško izkušnjo in izboljšanje hitrosti nalaganja, se je odstotek mobilnih uporabnikov, ki so zaključili nakup, povečal za cca. 40 %.
Pri nas ne ponujamo zgolj tehnične podpore, ampak našim naročnikom nudimo tudi mentoriranja in svetovanja. Skupaj pregledamo trenutno stanje, pojasnimo rešitve in jih naučimo, kako spremljati ključne kazalnike uspešnosti, da bo njihova stran dolgoročno ostala konkurenčna. Če tudi vi želite izboljšati svojo spletno stran za mobilne uporabnike, nas kontaktirajte – skupaj lahko naredimo korak naprej!
Pripravili smo tudi bolj podroben opis na to temo in le klik vas loči do brezplačnih koristnih usmeritev:
>> Kako preverim mobilno optimizacijo svoje spletne strani + PRIMER
Prikazali smo tudi primer mobilne optimizacije za naročnika družinsko gradbeno podjetje Gradnje Grča. Pred dokončno postavitvijo spletne strani vedno uredimo še mobilno optimizacijo. Da je spletna stran prilagojena mobilnim napravam ni samoumevno in ne doseže se le z enim klikom.