ZELENI PREHOD Z MISLIJO NA TRAJNOSTNO POSLOVANJE
Zeleni prehod se nanaša na prehod k nizkoogljičnemu, trajnostnemu in okolju prijaznemu gospodarstvu. Glavni cilj zelenega prehoda je zmanjšanje negativnih vplivov na okolje in spodbujanje trajnostne rasti. Pomeni preoblikovanje obstoječih sistemov, praks in politik v smeri bolj trajnostnih rešitev.
Dajmo si priznati, področje trajnostnosti ima svoje pomanjkljivosti. Marsikatero podjetje izkorišča zeleno tematiko zgolj za navidezno pozitivno promocijo, medtem ko tisti, ki resnično živijo trajnostno, pogosto delujejo skromno in brez velikega razglašanja.
Vendar pa drži, da je vsakršno delo na osveščanju dobrodošlo. Tudi majhni opomniki, ki nas spominjajo, da lahko svoj odnos do planeta izboljšamo, so pomembni.
Svetovni dan okolja (5. junij), ki ga vsako leto obeležujemo na pobudo Organizacije Združenih narodov in njenega okoljskega programa, je eden najstarejših svetovnih dni. S svojimi pobudami in dobri praksami želi spodbuditi vsakega posameznika k aktivnemu prispevku k ohranjanju okolja.
Uresničevanje načela ničelnega onesnaževanja, ki je temeljni kamen Evropskega zelenega dogovora za trajnostno evropsko gospodarstvo, je ključno. Prav tako so že prisotna trajnostna poročila za podjetja, ki omogočajo transparentno spremljanje in poročanje o trajnostnih prizadevanjih.
IT industrija in digitalne storitve imajo svoj okoljski odtis. Poraba energije, emisije toplogrednih plinov in proizvodnja elektronskih naprav so nekateri od negativnih vplivov IT sektorja na okolje. Zeleni prehod v IT industriji je ključnega pomena za zmanjšanje teh vplivov, na primer z uporabo obnovljivih virov energije za napajanje podatkovnih centrov, optimizacijo energetske učinkovitosti strojne opreme ter zmanjšanjem porabe elektronike in e-odpadkov.
Digitalne storitve in elektronske naprave prispevajo k naraščajoči količini e-odpadkov. Zeleni prehod na področju IT vključuje odgovorno ravnanje z e-odpadki, kot je recikliranje, ponovna uporaba in odstranjevanje elektronike na trajnosten način.
Pri izdelavi spletnih strani je pomembno upoštevati trajnostne vidike. Optimizacija spletnih strani za boljšo energetsko učinkovitost, uporaba stisnjenih slik in videoposnetkov za zmanjšanje prenosa podatkov ter uporaba trajnostnih spletnih strežnikov so nekatere prakse, ki lahko zmanjšajo okoljski vpliv spletnih strani.
IT industrija ima močan vpliv na družbo in gospodarstvo. Zeleni in trajnostni prehod na področju IT lahko spodbuja trajnostne vrednote in ozaveščanje o pomembnosti trajnostnega razvoja. To vključuje izobraževanje o trajnostnih praksah, ozaveščanje o okoljskih vplivih digitalne tehnologije ter spodbujanje trajnostnih in odgovornih rešitev med podjetji in uporabniki.
Zeleni prehod na področju IT prinaša tudi priložnosti za inovacije in razvoj trajnostnih tehnoloških rešitev. Podjetja in organizacije lahko razvijajo in uporabljajo tehnologije, ki spodbujajo trajnost, kot so obnovljivi viri energije, pametno upravljanje energije in vodovodnih sistemov, uporaba umetne inteligence za optimizacijo procesov itd.
V celoti gledano, zeleni in trajnostni prehod na področju IT je ključen za zmanjšanje okoljskega vpliva te industrije ter za ustvarjanje trajnostnih, odgovornih in energetsko učinkovitih digitalnih rešitev. To pripomore k ohranjanju naravnih virov, zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in ustvarjanju bolj trajnostne prihodnosti.
Pa se o tem samo govori ali so kakšni konkretni učinki že vidni?
Obstajajo konkretni učinki in ukrepi na področju zelenega in trajnostnega prehoda v IT industriji, ki so že vidni. Nekateri primeri vključujejo prenos na obnovljive vire energije, energetsko učinkovitost, trajnostno zasnovo podatkovnih centrov, zmanjšanje e-odpadkov, izobraževanja in osveščanja na tem področju in zelene inovacije.
Nekateri največji ponudniki storitev oblakov, kot so Google, Microsoft in Amazon, so se zavezali k uporabi 100% obnovljive energije za napajanje svojih podatkovnih centrov.
V sinergiji – DIGITALNI prehod in ZELENI prehod
Digitalni prehod in zeleni prehod sta dve ključni pobudi, ki se pojavljata v kontekstu trajnostnega razvoja in preoblikovanja gospodarstva. Oba prehoda sta medsebojno povezana in imata pomembno vlogo pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja.
Digitalni prehod se nanaša na uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) in digitalnih inovacij za izboljšanje učinkovitosti, inovacij in poslovnih procesov. Digitalizacija omogoča podjetjem, organizacijam in družbi na splošno, da izkoristijo možnosti, ki jih ponuja digitalna tehnologija. To vključuje avtomatizacijo procesov, uporabo podatkov za boljše odločanje, digitalno povezovanje in komunikacijo ter razvoj novih digitalnih izdelkov in storitev.
DIGITALNI PREHOD ima potencial za zmanjšanje okoljskega odtisa in izboljšanje trajnostne uspešnosti. Na primer, digitalizacija lahko omogoča virtualizacijo nekaterih fizičnih procesov, kot so sestanki preko videokonferenc namesto potovanja, kar zmanjšuje emisije toplogrednih plinov. Prav tako lahko digitalne tehnologije pomagajo pri optimizaciji energetske učinkovitosti, spremljanju in upravljanju virov ter spodbujanju krožnega gospodarstva.
ZELENI PREHOD pa se nanaša na prehod k nizkoogljičnemu, trajnostnemu in okolju prijaznemu gospodarstvu. Glavni cilj zelenega prehoda je zmanjšanje negativnih vplivov na okolje in spodbujanje trajnostne rasti. To vključuje prehod iz fosilnih goriv v obnovljive vire energije, učinkovito rabo virov, zmanjšanje odpadkov in onesnaženja ter zaščito ekosistemov.
Zeleni prehod zahteva spremembe na različnih področjih, vključno z energetiko, prometom, industrijo, kmetijstvom, zgradbami in potrošnjo. Vključuje tudi politične ukrepe, kot so spodbude za naložbe v trajnostne tehnologije, regulacija emisij, vzpostavitev zelenih standardov in spodbujanje trajnostnih praks v podjetjih in organizacijah.
Digitalni prehod in zeleni prehod se prepletata in lahko delujeta sinergijsko. Digitalne tehnologije lahko podpirajo zeleni prehod z zagotavljanjem podatkov za spremljanje in obvladovanje okoljskih vplivov, omogočanjem boljše sledljivosti izdelkov in procesov ter spodbujanjem inovacij na področju trajnostnih rešitev.
Skupaj lahko digitalni in zeleni prehod prispevata k oblikovanju bolj trajnostne in odporne družbe, ki se spopada s podnebnimi spremembami, zmanjšuje onesnaženje in ohranja naravne vire.
STARKMAT kot primer podjetja, ki izvaja zeleni prehod na področju IT:
Energetska učinkovitost >>> Starkmat se zavezuje k zmanjšanju porabe energije v svojih pisarniških prostorih. To vključuje tudi zklop naprav izven delovnih ur. Odgovorno ravnamo tudi z zastarelo IT opremo in se pri nakupu računalniške opreme odločimo za “secon hand”.
Optimizacija spletnih storitev >>> Podjetje se osredotoča na optimizacijo spletnih storitev, ki jih razvija, z namenom zmanjšanja porabe energije (znižanja ogličnega odtisa) in izboljšanja energetske učinkovitosti. To vključuje optimizacijo kode, zmanjšanje obsega prenosa podatkov, uporabo stisnjenih slik in videoposnetkov ter izogibanje nepotrebnemu prenosu podatkov.
Smo ena prvih agencij v Sloveniji, ki smo začeli opozarjati na pomembnost zmanjšanja ogljičnega odtisa spletnih strani. Na to tudi opozarjamo naše naročnike in kolikor se da stremimo k temu v procesu izdelave spletnih strani ali spletnih trgovin.
Delo na daljavo >>> Starkmat ne omejuje delo na daljavo za svoje zaposlene, kar zmanjšuje potrebo po vožnji v pisarno (kadar to ni potrebno) in s tem zmanjšuje emisije toplogrednih plinov. Ker gre za lokalno agencijo – nihče od ekipe ni od pisarne oddaljen več kot 10 minut vožnje.
Sodelovanje s podjetji, ki dihajo “zeleno” >>> Veselimo se projektov podjetij, ki v svoje poslanstvo tkejo zeleni prehod. Eden takšnih naših naročnikov je tudi podjetje Crowe Slovenija, ki je eden prvih prejemnikov Green Star certifikata. Svojim strankam pa ponujajo tudi pomoč na področju trajnostnega poslovanja in poročanja.
Kljub svoji majhnosti smo Starkmat zavezan k zelenemu prehodu in dokazuje, da tudi manjša podjetja lahko sprejemajo trajnostne ukrepe in prispevajo k zmanjšanju svojega okoljskega vpliva.