Kakšen je moj IP, kje ga najdem in zakaj je to pomembno?
“Kakšen je moj IP” ali v angleščini “what is my IP” je namreč eden izmed najbolj iskanih izrazov na Googlu v letu 2023. Podatkovna baza Semrush vsebuje več kot 24,9 milijarde ključnih besed, je polna podatkov o priljubljenih iskanjih in so na svojem blogu predstavili sezname najboljših 100 iskanj na Googlu in najpogostejših vprašanj, ki jih ljudje iščejo po svetu. Najbolj iskani izraz na Googlu je “YouTube”. 🙂
Veliko ljudi želi vedeti svoj IP naslov iz različnih razlogov. En pogost razlog je reševanje težav s povezljivostjo omrežja. Poznavanje svojega IP naslova lahko pomaga pri diagnosticiranju in reševanju težav z omrežjem. Poleg tega nekateri ljudje morda želijo vedeti svoj IP naslov iz varnostnih razlogov, kot je spremljanje neavtoriziranega dostopa ali zagotavljanje pravilne konfiguracije njihovega omrežja. Uporabno je tudi za dostop do oddaljenih virov ali za spletno igranje. Na splošno je razumevanje svojega IP naslova pomembno za upravljanje in varovanje svoje prisotnosti na spletu.
Tako kot imate svoj domači naslov, ki je sestavljen iz ulice in hišne številke, ima tudi vaš računalnik (ki je povezan z internetom) spletni naslov, ki mu rečemo IP.
In zakaj je to pomemben podatek tudi v marketingu?
Eden izmed primerov zakaj ga potrebujemo v marketingu je tudi, ko želimo izključiti svoj spletni naslov oziroma “sebe” iz analitike obiska določene spletne strani, ki jo analiziramo – takrat vpišemo svoj IP naslov v filter, da ga analitika ne zaznava.
Kaj predstavlja IP naslov?
IP (Internet Protocol) je oznaka za edinstveno identifikacijo osebnega računalnika, tablice ali pametnega telefona, ki je povezan z globalnim internetom. Sistem IP naslovov omogoča napravam v medmrežju, da se prepoznajo, komunicirajo in izmenjujejo podatke. Trenutno najpogosteje uporabljan standard IP naslovov je IPv4, kjer naslov sestavlja štiri številke, ločene s pikami (format XX.XX.XX.XX), pri čemer je vsaka številka omejena na največ tri števke. Če želite preveriti svoj IP naslov, ga lahko preverite TUKAJ. Kljub temu, da je standard IPv4 še vedno prevladujoč, se zaradi omejenosti unikatnih številk v prihodnjih letih pričakuje njegova zamenjava s standardom IPv6, ki omogoča ogromno število različnih naslovov (2 na 128. potenco).
Vašemu osebnemu računalniku ponudnik internetnih storitev dodeli edinstven (statičen) IP naslov. Če pa uporabljate usmerjevalnik ali router, bo ta dodelil dinamičen IP naslov, kar pomeni, da bodo spletne strani ob vašem obisku videle IP naslov usmerjevalnika, ne pa naslova, ki predstavlja vaš osebni računalnik.
Ali IP naslov razkriva osebne informacije?
Prva osebna informacija, ki jo lahko IP naslov razkrije o uporabniku, je geolokacija. Vendar je, zaradi povezovanja večine uporabnikov prek omrežja ponudnika internetnih storitev in uporabe usmerjevalnikov, natančno določanje lokacije skoraj nemogoče. Tisti, ki bi želel preveriti IP naslov, s katerega je prejel vašo spletno pošto ali druge podatke, bi najverjetneje videl le mesto, iz katerega so bili poslani.
Kako preverim moj lokalni IP naslov?
Če želite preveriti svoj lokalni IP naslov, ki omogoča dostop do usmerjevalnika ali druge pomembne funkcionalnosti, lahko uporabite več različnih metod.
Na primer, najpogostejša metoda za uporabnike Windows:
- Odprite “Command Processor” oz. program cmd.exe (ukazni poziv).
- Vnesite ukaz “ipconfig /all”.
- Med rezultati poiščite vaš internetni adapter, pri katerem piše “IPv4 Address”. To je vaš lokalni IP naslov in ne spletni (ki ga bomo preverili pozneje).
Tole aplikacijo najdete TUKAJ.
Kako preverim svoj javni IP naslov na računalniku ali telefonu?
Uporaba spletnih storitev za preverjanje IP naslova je preprost postopek, ki omogoča pregled informacij o vašem ali drugem javnem IP naslovu. To je koristno v različnih scenarijih, na primer pri odkrivanju morebitnih goljufij ali preverjanju lokacije neznanega IP naslova. Kljub temu je treba poudariti, da te storitve morda niso vedno stoodstotno natančne, saj lahko pride do napak ali pomanjkljivosti pri zbiranju podatkov o IP naslovih.
Na voljo so brezplačne in plačljive storitve, pri čemer plačljive storitve ponujajo dodatne funkcije, vendar smo mnenja, da jih morda ne boste potrebovali.
Svoj javni IP najlažje poiščete tako, da v Google iskalnik vpišete “what is my ip?” in dobite vrsto zadetkov spletnih strani, kjer boste enostavno dobili odgovor. Prav tako vam naslov pokaže kar Google sam (kot Google Featured Snippet).
.
.
.
Imate dodatna vprašanja iz področja anlitike?
Pišite na >>> mateja@starkmat.si in izkoristite brezplačen posvet.